سوالات در خصوص آب مروارید(فیکو) از دکتر تهرانی استاد چشم پزشکی:

 آقای دکتر بنده 34سال سن دارم شماره چشمم 3.25*5وچشم چپ3.5*7.5باضخامت قرنیه 530و531 من ازسال 90 تاالان حدود 2شماره به شماره چشمم اضافه شده دلیل بالا رفتن شماره چشم من چیست؟ چون میگویند ازسن 25سالگی شماره چشم ثابت میشود در ضمن حدود 5سال پیش به من گفتند مقدار کمی آب مروارید دارم وباعث نگرانی نیست؟

با سلام. دلیل افزایش شماره چشم می تواند روند طبیعی افزایش شماره و یا پیشرفت آب مروارید باشد.

 من پسری 25 ساله هستم که مادرزایی دچار آب مروارید شدم و در 9 ماهگی عمل شدم که خوشبختانه عمل خوبی بود و از کودکی تاکنون با عینک هستم شماره های چشم من هر کدام +15.5 و 1.5 آستیگماتیسم میباشد البته لرزش چشم و همچنین انحراف چشم هم دارم. حالا از این عینک ضخیم خسته شدم و میخاستم که عمل کنم آقای دکتر لطفا راهنمایی کنید چون میخام یک متخصص بی طزف من را راهنمایی کنه چون همین میزان دید برای من بسیار ارزشمنده. آیا لنز داخل چشمی را پیشنهاد میدهید؟ چه لنزی( تطابقی چند کانونی و…)؟ آیا ریسک عمل بالاست و میزان دید من چقدر بهتر یا ضعیفتر میشود؟

با سلام. برای افرادی که قبلا عمل اب مروارید شده باشند ممکن است بتوان مجددا لنز داخل چشمی گذاشت و همچنین انحراف را اصلاح کرد؛ اما لازم است معاینه شوید تا بر اساس شرایط چشمتان تصمیم گیری شود.

 ٦ روز پيش چشمم را ليزر كردم به علت كدر شدن لنز اب مرواريد كه ٤سال پيش خدمت شما عمل كردم. الان بعد از گذشت ٦ روز در چشم راستم احساس تاري ديد و بودن جسم خارجي پرز مانند در گوشه داخلي و خارجي چشم كه تا حدودي مانع ديدم ميشود و كمي ترشحات غليظ تر از اشك دارم. لطفا بفرماييد براي حل شدن اين مشكلات چه كاري بايد انجام بدم؟

این شرایط مشکل خاصی نیست و به مرور بهبود میابد. در صورتی که این موارد بیش از چند هفته ادامه دار بود باید معاینه و بررسی شود.

  سلام  و عرض خسته نباشید مادرم 5 سال پیش عمل کاتراکت در هر دو چشم انجام داده اند و با مراجعه به پزشک تشخیص کدورت عدسی و دستور عما یاگ دادند. لازم به ذکر است که چشم چپ مادرم دارای خونریزی شبکیه است که گویا سالیان درازی است که مبتلا به آن هستند. در مورد عوارض عمل یاگ، خونریزی شبکبه و پارگی شبکیه یا جایجایی عدسی گزارش شده است. آیا با وجود خونریزی شبکیه ایشان ، عمل یاگ خطرناک نیست؟

عوارض عمل یاگ لیزر کپسولوتومی فوق العاده نادر است و اگر کدورت کپسول عدسی قابل توجه باشد، بدون نگرانی آنرا انجام دهید.

 مادر بنده آب مروارید داره که پزشک مربوطه اعلام کرده وقت عملش نشده،داروی -کن سی -را در سایتی دیدم به نظرتان داروی مفیدیه؟ با سپاس.؟

خیر، دارو در درمان آب مروارید تاثیری ندارد. به تبلیغات بی پایه و اساس توجهی نکنید.

  چرا بعداز عمل آب مروارید وقرار دادن لنز در چشم بعضی اوقات اشک از چشم هایم میاید الان تقریبا دوسال است که عمل کرده ام وچون کشاورز هستم خیلی جلوی افتاب هستم باید برای محافظت از چشمم چه کارهایی را انجام دهم ؟

اشک ریزش ارتباطی به عمل آب مروارید ندارد. برای محافظت در برابر نور افتاب از کلاه لبه دار و عینک افتابی استاندارد استفاده کنید.

 لنز ثانویه چیست با تشکر؟

 یعنی لنزی که پس از عمل قبلی آب مروارید در چشم کار گذاشته شود

 آب مروارید چشم پدرم 2ساله که رسیده برای درمان مراجعه کردیم که به علت نازک بودن شبکیه چشم امکان بیحسی موضعی وجود نداشت همچنین پدرم دارای بیماری گرفتگی عروق قلبی میباشد که امکان بیهوشی فراهم نیست ایا امکان درمان پدرم بدون بیهوشی وجود دارد نکته دیگه اینکه گفتند به علت نازک بودن شبکیه چشم احتمال پاره شدن شبکیه بعد ازعمل 7برابر بیشتر است؟

آب مروارید را می توان بدون بی هوشی عمل کرد و مشکلات قلبی مانعی برای عمل نیستد.

 در چند سال پیش تحت عمل جراحی قرارگرفتم ولی بعلت بارسنگین در حال حاضر دانه های سیاه و فلش در داخل چشم حرکت میکند. آیا راهی برای برطرف کردن آن هست

این مسئله اصطلاحا مگس پران یا Floater نامیده می شود.اين کدورت ها اغلب زماني که به يک زمينه صاف مثل ديوار سفيد يا آسمان آبي نگاه مي کنيد، ديده مي شوند. در واقع اينها توده هاي خيلي کوچک ژل يا سلول در داخل “زجاجيه” هستند. زجاجيه مايع ژل مانند شفافي است که فضاي دروني چشم را پر کرده است. گرچه به نظر مي رسد که اين اشکال در جلوي چشمتان در حال حرکتند، در واقع اين ها در درون زجاجيه شناورند.زمانکه شما نگاه مي کنيد، سايه اين اجسام شناور روي پرده شبکيه چشمتان حس مي شود. پرده شبکبه لايه اي عصبي است که در قسمت عقبي چشم قرار گرفته و نور را درک کرده ،اجازه مي دهد اشياء را ببينيد. ظهور مگس پران ، بخصوص اگر به صورت ناگهاني باشد؛ مي تواند به عنوان زنگ خطر باشد. در صورت بروز ناگهاني مگس پران، بخصوص اگر بالاي 45 سال هستيد، يک راست سراغ چشم پزشک برويد. چون بايد از وضعيت پرده شبکيه چشمتان در ارتباط با احتمال پارگي آن مطلع شويد،لازم است در صورت بروز ناگهاني مگس پران با چشم پزشک تماس بگيريد. مگس پران ها ممکن است در مسير ديد قرار گرفته و بخصوص موقع مطالعه مزاحم شما شوند . با حرکت چشمتان به بالا و پايين مي توانيد آنها را از مسير بينائيتان جابجا کنيد. گرچه بعضي از مگس پران ها ممکن است در مسير ديد شما باقي بمانند، بسياري از آنها به مرور ناپديد شده و مزاحمتشان کم مي شود. حتي اگر سالها تعدادي مگس پران داريد، به محض ظهور مگس پران جديد بايد توسط چشم پزشک معاينه شويد.

 با سلام پدر من 13 روز پیش در یکی از مراکز دولتی عمل آب مروارید چشم انحام داده است برای او به علت کوچک بودن مردمک چشم لنز بکار نبرده اند و با لیزر آب مروارید او را در آورده اند(بدون بیهوشی) در این مدت کاهش دید نداشته اما هنوز دید او تار است و کلیات اجسام را میبیند و جزئیات را تشخیص نمیدهد. به نظر شما این توضیحات نشانه روند طبیعی بعد از عمل است و یا غیر طبیعی ؟و اینکه تقریبا تا چه مدت بعد از عمل آب مروارید دید کافی بدست میآورد؟

اگر فردی مورد عمل آب مروارید قرار گیرد اما در چشمش بهر دلیلی لنز گذاشته نشود؛ تا زمانی که عینک نزند؛ بینایی خوبی نخواهد داشت.احتمالا در آینده برای ایشان عینک تجویز خواهد شد.

 

 من 74 ساله هستم و بعد از عمل جراحی آب مروارید مشکل خاصی نداشته ام اما اکنون احساس می کنم نوعی حالت رعد و برق یک حالت سرد در چشمانم لحظه ای پدید می آید . محو می شود و چشمانم حالت خون الودگی پیدا می کند. در دیدم هم تاثیر منفی دارد. برای من چه پیشنهادی دارید؟ با تشکر

 

زماني که زجاجيه روي شبکيه ماليده ميشود يا نسبت به هم کشيده مي شوند، شما نوري شبيه فلاش زدن يا رعد و برق احساس مي کنيد.ممکن است زماني که چشمتان ضربه مي خورد نيز چنين حسي را تجربه کنيد. فلاش هاي نوري ممکن است هفته ها يا ماه ها ظاهر شده و ناپديد شوند. هر چه مسن تر -شويم، بيشتر احتمال دارد که اين فلاش ها را تجربه کنيم. اگر به طور ناگهاني احساس جرقه و فلاش نوري کرديد، لازم است از نظر احتمال پارگي پرده شبکيه بلافاصله توسط چشم پزشک معاينه شويد.

 پدر بنده 67 سال سن دارد وچشم چپ ديد7از10 چشم راست ديد 4از 10 ونزديك بين كه هردو چشم دچار آب مرواريد شده وپزشك گفته كه بايد عمل كرد ولنز گذاشت ميخواستم بدانم آيا امان دارد كه به جاي لنز از عينك استفاده كند باتوجه به شرايط كاري پدرم كه امكان مراقبت از لنز براي ايشان مقدور نيست وممكن است دچارعفونتهاي لنز شود؟

لنزی که در درمان آب مروارید بکار می رود, بهنگام عمل در چشم کار گذاشته شده و دائمی است ونیاز به برداشتن و گذاشتن و مراقبت ندارد. لذا خطر عفونت نیز ندارد. مقالات مربوط به آب مروارید را در سایت مطالعه فرمایید.

حدود 5 سال پیش مشکل دید در چشم چپ ام احساس میکردم… در معاینه گفتند که چشم ات وضعیت خوبی ندارد… در نقطه ای تقریبا دید چشمم را از دست دادم و بعد از مدت کوتاهی یعنی حدود يکسال قبل در ترکیه عمل آب مروارید انجام دادم بعد از عمل دید خوبی نداشتم و احساس سوزش هم میکردم. جراح گفت که آب مرواريد دوم دارید که بايد چند ماه بعد لیزر تراپی کنید… حدود 7 ماه قبل اینکار را در یکی از کشورهای اروپایی انجام دادم.. دید چشمم مقداری بهتر شد اما سوزش ادامه پيدا کرد اخیرا که به دکتر مراجعه کردم گفت لنز استفاده شده در چشم ات از نوع مصنوعي است و چيز خوبی نیست و مشکل مربوط به آن است و اضافه کرد که امکان تعویض آن وجود ندارد چرا که احتمال کور شدن آن زیاد می باشد سوال اين است که آيا اين حرف دقیق است و یا خیر امکان عمل مجدد وجود دارد؟؟

لنزی که در هنگام عمل آب مروارید در چشم گذاشته می شود؛ در همه دنیا از نوع مصنوعی است. به گفته دیگر اصلا لنز طبیعی برای جایگزینی آب مروارید وجود ندارد. از نظر اینکه چشم شما چه مشکلی در ارتباط با عمل قبلی دارد؛ باید معاینه شوید تا علت دقیق مشکلتان معلوم شود. از نظر سوزش چشم می توانید از قطره های چشمی اشک مصنوعی نظیر Artelac یا Aquaiss یا قطره های مشابه استفاده کنید. از نظر درمان چشم دیگرتان در ایران امکانات عمل چشم بسیار پیشرفته است. در صورت امکان آمدن به ایران می توانید در اینجا درمان کنید و با کلینیک تماس بگیرید

 لطفا تفاوت دو تكنيك فيكوامولسيفيكيشن وفيكوفرگمنتاسيون را به طورواضح و ساده بيان كنيد.؟

در تکنیک اول قطعات لنز پودر و در آب محلول شده و از چشم خارج می شوند ودر تکنیک دوم قطعه قطعه می شوند.

 پدرم 70 سال دارند و مدت 5 سال است که بدلیل گلوکوم قطره مصرف میکنند و فشار چشمشان تحت کنترل است. جدیدا نیاز به جراحی آب مروارید چشم چپ دارند. پزشک ایشان طی معاینه گفتند که در این چشم در رفتگی عدسی هم وجود دارد که عمل را مشگل میکند. می خواستم بپرسم که آیا این عمل میتواند موفقیت آمیز باشد و چقدر ریسک دارد ؟

توصیه می شود عمل ایشان توسط فوق تخصص قرنیه انجام شود. زیرا در این شرایط عمل دشوارتر می شود و عمل جراحی تبحر خاص لازم دارد.

 آيا روزه گرفتن بيشتر از ماه رمضان در سن بالای 60 سال در ايجاد آب مرواريد موثر است؟

خیر. ربطی ندارد

 آیا بعد از کارگذاشتن عدسی بجای عدسی تارشده چشم در عمل آب مروارید امکان تارشدن مجدد عدسی و ابتلای دوباره شخص به آب مروارید وجود دارد یا خیر؟

خیر. اما کپسول عدسی که لنز مصنوعی در آن کار گذاشته شده؛ ممکن است کدر شود که با لیزر پاک می شود.

 علت بوجود امدن آب مروارید چشم چیست؟

 

علل زمینه ای آب مروارید

• آب مرواريد ناشي از افزايش سن آب مرواريد ناشي از افزايش سن شايعترين نوع آب مرواريد است درصد زيادي از افراد به آن مبتلا مي شوند و با افزايش سن شيوع آن افزايش مي يابد.

• آب مرواريد ناشي از ساير بيماريها اين نوع آب مرواريد در افرادي كه بيماريهاي مشخص ديگري از جمله ديابت (بيماري قند) دارند ديده مي شود. گاهي بروز آب مرواريد در رابطه با مصرف طولاني مدت بعضي از داروها مثل پرونيزولون مي باشد.

• آب مرواريد ناشي از ضربه گاهي بلافاصله پس از صدمات چشمي و گاهي سالها بعد از آن ديده مي شود.

• آب مرواريد مادر زادي بعضي از بچه ها با آب مرواريد به دنيا مي آيند يا اينكه در كودكي به آن مبتلا مي شوند كه معمولا در هر دو چشم است.

 سن مناسب لیزر و لیزیک چیست؟

حداقل سن برای انجام این اعمال جراحی 18 سال تمام بوده و لازم است در یکسال اخیر تغییر محسوسی در شماره عینک فرد رخ نداده باشد. سن حداکثری برای این اعمال وجود ندارد و تا زمانی که برای چشم بیماری خاص مانند آب مروارید یا آب سیاه یا بیماری های دیگری که مانع این عمل باشند بوجود نیامده است می‏ توان این عمل را انجام داد. اما باید دانست که بعد از سن 40 سالگی اگر این اعمال جراحی انجام شود فرد جهت مطالعه حتما” به عینک نیاز خواهد داشت.

 

 آیا پس از عمل آب مروارید، دید دور و نزدیک هردو بطور کامل تامین می شود یا خیر؟

در صورتی دید دور و نزدیک هر دو اصلاح می شود که از لنز چندکانونی استفاده شود.